Městské zahradničení má dlouhou tradici. Možná delší než jste si mysleli. Souvisí s rozmachem průmyslové společnosti. Ve Francii, Německu a Anglii začaly zahrádkářské osady vznikat už v polovině 19. století. Ta naše na Zaječí hoře vznikla až o sto let později.
menší ekostopa
Zahrádkářské osady byly vždy zdrojem kvalitního ovoce a zeleniny, a díky tomu přispívají k tzv. potravinové bezpečnosti. Ta se hodí nejen za války a v dobách finanční krize, ale i třeba za covidu. Nikdy nevíte, kdy to budeme potřebovat.
Výzkumy ukazují, že pěstitelství přispívá ke zdravějšímu stravování. Když máte zdroj vlastního ovoce a zeleniny, máte ho víc ve svém jídelníčku.
💚 U nás na zahradě si můžete vypěstovat svou vlastní zeleninu i ovoce nebo nám přijít pomoct a odnést si část té naší. V sezóně máme dostatek zeleniny i bylinek.
Zároveň je samozásobitelství příznivé pro životní prostředí. Cesta potravin ze zahrady na stůl je totiž velmi krátká, nevyžaduje speciální balení, chlazení ani nic podobného. Šetří tak velké množství surovin a energie, která je potřeba v běžných potravinových řetězcích.
Kromě ušetření klasických obalů z obchodu často dochází k dalšímu snižování odpadu kompostováním a zpracováním bioodpadů na zahradách. Vzniká tak méně odpadu pro spalovnu a snižuje se naše ekostopa.
💚 Když k nám půjdete, vezměte bioodpad do našeho kompostu, stejně jako to děláme my. Kompostů máme několik a používáme je k hnojení našich záhonů. Na přírodní zahradě se totiž nepoužívají chemická hnojiva ani pesticidy.
Klíč k ekologické gramotnosti
Zahrady poskytují prostor pro smysluplné trávení volného času, pro aktivní pohyb, propojují generace i nejrůznější skupiny lidí, které by se jinak nepotkaly. Přispívají k prevenci syndromu vyhoření i jiných psychických, fyzických a sociálních neduhů. Zároveň jsou důležitým místem pro neformální ekologické vzdělávání. Dokonce i zákon přiznává zahrádkaření "výchovný a estetický aspekt pro utváření vztahu k přírodě mladé generace". Při péči o zahradu jsme totiž ve větším kontaktu s přírodou a uvědomujeme si svou závislost na fungování ekosystémů a nutnost jejich ochrany. Proto lze zahrady považovat za klíčový prostor ekologické gramotnosti.
💚 U nás na zahradě můžete zahradničit sami i s námi. Nabízíme také programy pro školy, školky a nebo skupiny dětí.
Pro možný život ve městě
V současné době jsou městské zahrady jednou z možností, jak se postavit klimatické změně, boji proti suchu nebo jak podpořit městskou biodiverzitu. Zvlášť "klasické" zahrádkové osady jsou díky své rozmanitosti ideálním prostředím pro rostliny a živočichy, pro které v našem světě už jinak není místo. A to ani v parcích a klasické městské zeleni.
💚 Na naší zahradě najdete hned několik různých míst, které jsou domovem neuvěřitelného množství živočichů. Máme také registrovaný biotopový strom.
Zahrady se významně podílí na regulaci teploty a mikroklimatu. Snižují teplotu okolí tím, že zeleň odpařuje vodu, stromy vytváří stín a snižují tak efekt tepelného ostrova města. Zeleň absorbuje uhlík, snižuje množství prachových části ve vzduchu, produkuje kyslík a snižuje hlukové znečištění města. Zahrady tak zlepšují životní prostředí pro celé město. Podílejí se i na stabilizaci půdy a zadržování vody v krajině.
💚 Na naší zahradě máme širokou paletu zeleně – zeleninové záhony, bylinkové terasy, staré jabloně i nově vysazené stromky, keře pro nás i pro ptáky, trvalkové záhony, trávník s divokými bylinami. Naší chloubou je šetrné hospodaření s vodou. Přijďte se inspirovat.
Ze všech těchto důvodů jsou v zahraničí zahrádkářské osady samozřejmou součástí standardní vybavenosti měst. Jsou dokonce definovány standardní plochy městských zahrad na počet domácností. Jak to bude u nás, je jen na nás.
💚 My už jsme se rozhodli. #PřipravBrno
Zdroj informací
⇒ Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu pod nohama (Ústav geoniky AV ČR)